2012. május 25., péntek

SMARAGDFA - MIRE NYOLCADIKASOK LESZNEK MAGASABBRA NŐ MINT EGY NÉGYEMELETES


KÖZÉLET  -  2012. 05. 24.
SMARAGDFA
MIRE NYOLCADIKASOK LESZNEK MAGASABBRA NŐ MINT EGY NÉGYEMELETES

Smaragfa-át ültettek ma több helyen Székesfehérváron. Ez a fajhibrid nem csak gyors növekedésű, de virágos és nyolc éves korától már kitűnő minőségű – magas fűtőértékű – faanyagot is biztosít és rendkívül jó a széndioxid megkötő képessége.

A Piac téren elültetett smaragdfa még csak 15 centiméteres, azonban jövőre a magassága meghaladja majd a két métert is, nyolc évesen pedig akkor lesz majd, mint egy negyven éves tölgy. Ez a fajhibrid kiváló fűtőértékkel bír és tüzelése során alig bocsájt ki káros anyagot.

Egy smaragdfát a Piac téren, kettőt pedig egy-egy oktatási intézményben - a Püspökkertvárosi Óvodában és a Munkácsy Mihály Általános Iskolában – ültettek el. A gyerekekhez Róth Péter alpolgármester, Vargha Tamás országgyűlési képviselő és Horváth Miklós Csaba városüzemeltetési tanácsnok is csatlakozott. Délután a Hiemer-házban dr. Steiner József a Smaragdfák adományozója tartott előadást arról, milyen előnyei vannak a fajta felhasználásának és milyen hatást gyakorolhat környezetünkre a nagyüzemi termelés.




2012. május 23., szerda

Megállapodott a Szent István Egyetem a Smaragdfa kutatásáról


A SUNWO Zrt. és a Szent István Egyetem (SZIE) megállapodást kötött a zöldenergia-termelés ékkövének tartott kínai császárfa (Paulownia) SMARAGDFA® védjegyet viselő fajhibridjének hazai adaptációjával illetve hasznosítási lehetőségeivel kapcsolatos kutatásokra. Az együttműködő felek a Fascination of Plants Day (Növények Napja) programsorozat keretében május 18-án facsemetéket ültettek a Genetika és Biotechnológiai Intézet kísérleti terén, Gödöllőn.

A SUNWO Zrt. vezérigazgatója, dr. Steier József és a SZIE tudományos rektorhelyettese, dr. Hornok László által aláírt megállapodás kiterjed a Smaragdfa mikroszaporítási lehetőségeinek feltérképezésére, valamint a szén-dioxid-megkötés mértékének illetve a növény által előállított zöldtömeg takarmányozási célra történő felhasználásának vizsgálatára. Az együttműködés mozgatórugója az volt, hogy az utóbbi években a környezet- illetve klímavédelem, ezen belül a különböző megújuló energiaforrások felkutatása egyre inkább középpontba helyezte egy olyan új növényfajta kifejlesztését, amely a felhasználási lehetőségeit tekintve egyszerre nyújthat megoldást ezen globális igényekre. 
Energetikai oldalról a Smaragdfa a nagy mennyiségű bioüzemanyag termelése (mind a bioetanol, mind az igen magas fűtőértékű tüzelőanyag előállítása) miatt jelentős, míg környezetvédelmi szempontból a magas fotoszintetizáló képességű zöld felületek hordoznak értéket. Egy négy éves Smaragdfa-erdő hatalmas leveleivel évente 100 t/ha szén-dioxidot képes megkötni és 75 tonna oxigént termel, ami naponta 205 ember oxigénszükségletét biztosítja. Emellett javítja a mikroklímát: enyhíti a hőmérsékleti ingadozásokat, javítja a levegő áramlását és páratartalmát. Továbbá nem elhanyagolható szempont, hogy kiváló minőségű alapanyag lévén a feldolgozóipar is szerteágazóan hasznosítani tudja (pl. bútor-, hangszer-, hordókészítésre valamint hajóépítésre). 

(www.edupress.hu)

2012. május 21., hétfő

 Tiszaújváros Alpolgármesterével elültettük a város első Smaragdfáját !










 A Zöld Háló egyesület újabb Smaradfát ültetett Szigethalmon!









 Nyíregyházán a Krúdy Vigadó díszparkjába került a Smaragdfa!





 




Energiabiztonság: reményes smaragdfa – Kína is küszködik
2012-05-18 15:24 - Peredi Ágnes

Jelenleg olyan ütemben folyik erőforrásaink felélése, mintha nem egy, hanem másfél Földünk lenne. A megállapítás, belőle fakadó aggodalom és a megoldási lehetőségek felmutatása jellemezte az energetikusok, energetikai vállalkozók és feltalálók találkozóját Visegrádon. A képen: smaragdfalevél; akár több kilót is nyomhat.
Az egy híján huszadik főenergetikusi és innovációs szemináriumot az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület (ETE) esztergomi szervezete hozta tető alá. A háromnapos programot Oláh György Nobel-díjas professzor levélben üdvözölte, és azt írta: „A világ nagy energia-, üzemanyag-nehézségek előtt áll, és minden racionális megoldást, beleértve a mi methanol-gazdaságunkat is komolyan kell tekintetbe venni.”

A magyar energiastratégia 2030-ig szóló elképzeléseinek mottója: „Függetlenedés az energiafüggőségtől” A függetlenedés fő eszközei: az energiatakarékosság és energiahatékonyság növelése; megújuló energia a lehető legmagasabb arányban; biztonságos atomenergia és az erre épülő közlekedési elektrifikáció; kapcsolódás az európai energia-infrastruktúrához és a hazai szén- és lignitvagyon, valamint az anyagában nem hasznosítható háztartási hulladék környezetbarát felhasználása.

Megkezdődött a stratégiai keretrendszerbe illeszkedő cselekvési tervek kidolgozása is, amelyek tartalmazzák majd a megfogalmazott célok eléréséhez szükséges részletes intézkedéseket, ütemezésüket, a fejlesztések forrásigényét.

A fejlesztési elképzelések között szerepel, hogy a jelenlegi 30–35 százalékos hatásfokú gázerőműveket 50–55 százalékos hatásfokúak váltsák fel. Tetemes megtakarításokat remélnek az épületenergetikai korszerűsítésektől. Növelni kívánják a megújuló energiák bevonását, arányukat 20 százalékra növelnék, aminek egyik eszköze lehet a kétpólusú mezőgazdasági modell, az élelmiszer- és az energetikai célú növények váltakozó termesztése. A zöldáram mai háromszázalékos részarányát 15 százalékra kívánják emelni. Fontosnak tartják a paksi fejlesztéseket is, amelyek nélkül a jelenlegi mintegy 10 milliárd köbméter gázimportot 18 milliárdra kellene növelni.

Különleges előadást tartott Li Dong, a Kínai Tudományos Akadémia Kantoni Biomassza-intézetének kutatója. Jelenleg a kínai energiafelhasználás 68 százalékának szén a forrása, 19 százalék az olaj, 4,4 százalék a gáz, és 8,6 százalékot tesznek ki vízi, nukleáris, szél és egyéb megújuló energiaforrások. Úgy számolnak, hogy 2020-ra 450–610 millió tonna olajra lesz szükségük, de a hazai termelésük csak 180–200 millió tonna. A gázigény is látványosan megnő, miközben a hazai források ahhoz sem elegendőek. Ezért egyre nagyobb figyelmet fordítanak a biomassza-felhasználás lehetőségeire, s ehhez szinte minden anyagot és hulladékot hasznosítanak.


2012. május 15., kedd











Budapest első Smaragdfáját ültették a III. kerületben kínai vendégprofesszor jelenlétében!

Pénteken délután került sor a Kínai Tudományos Akadémia Guangzhoui Biomassza Intézetének munkatársai jelenlétében az első budapesti Smaragdfa csemete közös ültetésére. A Kínai Császárfa különleges fajhibridje a Smaragdfa gyors növekedésű, virágos, de igazi városi áldása a levegő minőségének erőteljes javítása. A por és szmogmentesítés mellett a vízpárologtatásával javítja a mikroklímát, széndioxid megkötése pedig többszöröse a mérsékeltövi fafajtáknak.

Az ültetés egyébként nyitánya annak az országos programnak, melynek kapcsán a Privát Klímaszabályozó Mozgalom ( PCMM ) keretében több ezer házikertbe és nyaralóhoz kerül Smaragdfa. A magánkezdeményezés mellett egy hét múlva Zsanán kezdődik meg önkormányzati koordinációban az első ültetvényes telepítés és az országban, mintegy 30 hektáron tesztelik majd vállalkozók is a degradált, homokos talajokra is telepíthető fát.


A Smaragdfa fajhibrid kizárólagos forgalmazója a SUNWO Zrt. a csemete értékesítés mellett vállalja komplett referenciaültetvények telepítését és speciális projektek összeállítását. A homokhátsági - sivatagosodó területen végzett - ültetés  és a szerencsi AHU-ültetvény eredményeit felhasználva a cég több afrikai és ázsiai országban folytat tárgyalásokat a fajhibrid használatáról.